Zalety kredytu hipotecznego dla firm

Kredyt hipoteczny kojarzy nam się głównie z klientami indywidualnymi. Z doniesień medialnych wciąż przebijają się problemy ze spłatą kredytów hipotecznych. Dziennikarze zapominają jednak dodać, że z kredytów hipotecznych korzystają również przedsiębiorcy. Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny dla firm?firma

Kredyty hipoteczne dostępne dla przedsiębiorców w zasadzie są takie same jak tożsame produkty finansowe dla Klientów indywidualnych. Najwięcej różnic można jednak wskazać jeśli mowa o zasadach ich udzielania.

Ocena zdolności kredytowej

Jeśli chodzi o ocenę zdolności finansowej to banki stosując indywidualne kryteria. Każdy przedsiębiorca (tak jak osoby fizyczne starające się o kredyt hipoteczny) musi przejść bankową weryfikację badającą ich zdolność finansową. W przypadku przedsiębiorców banki największą uwagę zwracają oczywiście na bieżące zyski. Bank w przypadku przedsiębiorstw będzie badał potencjalne dochody w przyszłości. Pod uwagę weźmie prognozy gospodarcze, obecną koniunkturę, dokładnie przeanalizuje profil przedsiębiorstwa- jego szanse na rozwój oraz wszelkie zagrożenia. Nie bez znaczenia jest również wielkość przedsiębiorstwa. O wiele większe szanse na kredyt dla firm mają duże korporacje niż osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Przedsiębiorstwa starające się o kredyt hipoteczny muszą wyposażyć się w sporą dawkę cierpliwości. Ilość zaświadczeń jakie należy przedstawić może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Do wniosku kredytowego powinien być dołączony dokument odnoszący się do tego w jakiej formie prawnej działa firma, kto jest jej przedstawicielem. Bank będzie również wymagał dokumentów na podstawie, których zbada zdolność kredytową przedsiębiorcy. Potrzebne więc będą wyciągi z konta bankowego, księgowe sprawozdania odnoszące się do kondycji finansowej przedsiębiorstwa, zestawienia majątku firmy itp. Bank musi również sprawdzić to czy firma nie zalega z płatnościami w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym. Do tego potrzebne będą oczywiście dokumenty odnoszące się do stanu prawnego nieruchomości mającej być przedmiotem zabezpieczenia.

O kredyt inwestycyjnych czy kredyt obrotowy zdecydowanie łatwiej. Czy jest więc sens wnioskowania o kredyt dla firm w postaci zabezpieczenia hipotecznego? Oczywiście gra jest warta świeczki. Polecamy kredyty dla firm na oferty-kredytow.com. W przeciwieństwie do kredytów dla firm gotówkowych, kredyt hipoteczny dzięki solidnemu zabezpieczeniu kosztuje mniej. Prowizja, marża a przede wszystkim oprocentowanie utrzymują się na niższym poziomie. Przedsiębiorca zawsze jedna musi liczyć się z ryzykiem związanym z tym sposobem finansowania.

Powiązana tematyka