Wprowadzanie przepisów diety cukrzycowej

W przypadku wszystkich pacjentów bardzo ważną rolę w ich leczeniu odgrywa stopniowe wprowadzanie zmian w ich diecie i różnych nawykach codziennych. Tak samo jest po zdiagnozowaniu u nich cukrzycy. Zbyt gwałtowna zmiana nawyków żywieniowych mogłaby doprowadzić do tego, że pacjenci nie będą w stanie sprostać zasadom nowej diety, a przez to zaczną je naginać.

dieta-cukrzyca

Poza tym dieta cukrzycowa opiera się na regularnym jedzeniu określonych posiłków, dlatego jej zachowanie może stanowić trudność dla osób aktywnych, które codziennie chodzą do pracy i do tej pory jadały posiłki o takich godzinach, na jakie pozwalał tryb ich pracy. Zbyt gwałtowne wprowadzenie diety cukrzycowej mogłoby oznaczać, że w niektóre dni tygodnia nie będą w stanie zjeść kolacji, a nawet obiadu, co bardzo negatywnie odbije się na ich zdrowiu zamiast wesprzeć proces leczenia. Nie dostarczą, bowiem do swojego organizmu dostatecznej liczby środków odżywczych, a poza tym, zaczną łykać tabletki obniżające poziom cukru po kilku godzinach od ostatniego posiłku, co może sprawiać, że poziom cukru będzie wydawał się pozornie zbyt niski.

Rodzaje diet cukrzycowych
Dieta cukrzycowa w ogólnych zarysach przeznaczona jest dla wszystkich osób chorych na cukrzycę. Jednak wprowadzane są w niej pewne modyfikacje, dzięki którym sprawdza się ona jako przeznaczona dla określonych grup pacjentów. Dla osób, u których prowadzona jest obserwacja w kierunku cukrzycy przeznaczona jest taka dieta, która będzie po prostu uboga w cukry proste, ale nie muszą dokładnie sprawdzać poziomu cukru zawartego we wszystkich swoich pokarmach. Wystarczy, żeby nie podjadali słodkich przekąsek pomiędzy kolejnymi posiłkami. Muszą także zjadać swoje posiłki o stałych porach, ponieważ czasami poziom cukru we krwi może być sztucznie wysoki z powodu tego, że zbyt późno zostało zjedzone słodkie ciasto.

Natomiast pacjenci przyjmujący insulinę będą musieli już zrezygnować z wielu swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych i zapoznać się z tymi na dietmap.pl/pl/diety/dieta-cukrzycowa-dietmap Dieta dla diabetyka w pełni podporządkowana jest dziennemu planowi przyjmowania insuliny.

Powiązana tematyka