Specjalista radzi: weź kredyt konsolidacyjny

Kiedy na polskim rynku pojawiły się pierwsze próby konsolidowania zobowiązań finansowych, podchodzi do nich nieufnie zarówno sami klienci, jak i… bankowcy. Banki nie były bowiem przekonane co do tego, czy przy takich kredytach rzeczywiście maleje ryzyko niewywiązywania się przez klienta z nowego zobowiązania. Chociaż więc na Zachodzie produkt ten działał doskonale, u nas przez wiele miesięcy powoli raczkował. Bum przyszedł dopiero w roku 2011, a dzisiaj konsolidacja kredytów pojawia się często jako jedno z rozwiązań (a nawet jedyne rozwiązanie) podsuwane przez specjalistów od spraw finansowych.chwilówki online

Plusy i… plusy

Nawet jeśli ktoś jest kategorycznym przeciwnikiem takich kredytów, to nie ma zbyt wielu argumentów świadczących na niekorzyść konsolidacji. Sam proces łączenie kilku kredytów i pożyczek w jedno wspólne zobowiązanie – wspólną ratą, odsetkami, terminem spłaty – jest pozytywny już sam w sobie i nie ma żadnych minusów. Te mogą się pojawić dopiero po wprowadzeniu przez bank jakichś dodatkowych opłat – prowizji, marży, opłat administracyjnych – ale nie wynikają bezpośrednio z istoty konsolidacji.
To tłumaczy, dlaczego z roku na rok na taki kredyt decyduje się coraz więcej osób, głównie tych, które do tej pory raczej niechętnie patrzyły na taką formę radzenia sobie ze zbyt dużą liczbą jednocześnie spłacalnych kredytów. Plusem jest także ogólna dostępność konsolidacji w ofertach banków, coraz korzystniejsze warunki na umowach i coraz niższe wymagania, jakie banki stawiają klientom. Z perspektywy czasu obniżeniu uległo również oprocentowanie na kredytach konsolidacyjnych.

Doświadczenie ekspertów

Nic więc dziwnego, że do podpisania umowy o najlepszy kredyt konsolidacyjny zachęcają już nie tylko pracownicy samych banków, ale również eksperci i doradcy finansowy pracujący w niezależnych biurach doradczych. Wątpliwości nie ulega również fakt, że to rozwiązanie o wiele korzystniejsze niż zaciągnie kolejnych zwyczajnych kredytów w sytuacji, gdy nie radzimy sobie ze spłatą poprzednich. Konsolidacja bowiem – w przeciwieństwie do chociażby pożyczek gotówkowych – spłaca zobowiązania od razu, nie generując dodatkowych kosztów i karnych odsetek. Jednocześnie możemy negocjować z bankiem obniżenie wysokości rat, wydłużenie czasu spłaty, zmienienie oprocentowania, prowizji czy opłat za obsługę kredytu. W przypadku zaciągania kredytu konsolidacyjnego mamy zwyczajnie większą swobodę i elastyczność. Nie musimy również martwić się już o regularne spłacanie nawet kilku rat w miesiącu, ponieważ wszystko spłacamy od tej pory w jednej wspólnej racie.

Powiązana tematyka