Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką hipoteczną

W zasadzie oba określenia potocznie używane, można określić mianem zamienników. Jednakże w rzeczywistości istnieje szereg różnic, które pokazują, że oba zobowiązania diametralnie się od siebie różnią. Przy podejmowaniu decyzji o doborze odpowiedniego narzędzia finansującego zakup naszego nowego mieszkania, czy budowy domu, warto upewnić się i sprawdzić naszą wiedzę na temat tych dwóch ofert bankowych. Takie informacje pozwolą nam bezbłędnie wybrać odpowiedni dla nas produkt, dopasowany do naszych potrzeb.konta oszczędnościowe

Charakterystyka kredytu i pożyczki hipotecznej

Zarówno kredyt, jak i pożyczka hipoteczna przed udzieleniem wymagają zabezpieczenia, zazwyczaj w postaci hipoteki nieruchomości. I ta cecha w zasadzie jest najistotniejszą cechą wspólną. Od tego momentu cele kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej, zaczynają się znacznie różnić. Kredyt zaciągamy z myślą o zakupie konkretnej nieruchomości, pożyczka natomiast możemy zaciągnąć na dowolny cel, niekoniecznie związany z nieruchomością, pod warunkiem iż osoba zaciągająca pożyczkę ma prawo własności nieruchomości stanowiącej zastaw pożyczki hipotecznej. W samym funkcjonowaniu pożyczka działa jak kredyt gotówkowy, jednakże jest znacznie tańsza od kredytu gotówkowego, ze względu na zastaw w postaci nieruchomości i tym samym mniejsze ryzyko.

Dla kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej możemy znaleźć jeszcze jedną cechę wspólną. Jest nią niewątpliwie ilość dokumentów jaką musimy przedstawić bankowi. Przede wszystkim musimy udowodnić prawo własności nieruchomości i brak jakichkolwiek obciążeń bądź praw osób trzecich. Ponadto musimy przygotować wszystkie dokumenty ustalające nasze możliwości spłat rat pożyczki. Jeśli gotówka potrzebna jest nam od zaraz, pożyczka hipoteczna może nie być najlepszym wyjściem albowiem na ocenę naszej zdolności kredytowej i jej przyznanie bank potrzebuje czasami do kilku tygodni. Zarówno kredyt hipoteczny jak i pożyczka hipoteczna, udzielane są na kilka a nawet kilkanaście lat. Z tą różnicą że pożyczki udzielane są jedynie do wysokości 80 % wartości nieruchomości.

Niezmienny dla obydwu produktów jest fakt, iż zaciągnięte zobowiązania trzeba spłacać na bieżąco. Jeśli wartość pożyczki nie jest duża, warto się zastanowić, czy pożyczka hipoteczna jest najlepszym wyjściem. Albowiem w jej przypadku ryzykujemy utratą domu w momencie kiedy raty stają się niemożliwe do spłacenia. Niemniej jednak pożyczka hipoteczna pod względem obniżonych kosztów i atrakcyjnych rat, pozostaje najlepszym sposobem na zdobycie kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy złotych na sfinansowanie dowolnego celu, czy inwestycji.

Powiązana tematyka