Porównanie lokat – to nie jest trudne. Zostań swoim własnym doradcą bankowym

Każdy z nas może nauczyć się, jak analizować ranking lokat banków. Nie jest to takie trudne, jak się z pozoru wydaje.porównanie najlepszych lokat

Krok pierwszy: szukamy zestawienia ofert

Do tego celu wystarczy użyć wyszukiwarki internetowej. W sieci znajduje się bardzo dużo artykułów na ten temat. Trzeba wyszukać w miarę obiektywne zestawienie lokat, może to być na przykład raport miesięczny lub kwartalny z jakiegoś serwisu branżowego, albo opinia z blogu eksperckiego. Unikajmy zestawień poszczególnych banków, bo zazwyczaj promują własne oferty.

Krok drugi: podstawowe informacje o rankingu

Lokaty w zestawieniach są przygotowywane najczęściej dla umów, które trwają tyle samo i obliczone dla konkretnej kwoty depozytu. Zazwyczaj każdy bank określa, ile najmniej możemy włożyć na lokatę. Wynika z tego, że musimy najpierw wiedzieć, na ile chcemy zdeponować pieniądze. Następnie szukamy zestawienia dla wybranego okresu oszczędzania. Bez trudu zauważymy, że podstawową różnicą w rankingach jest oprocentowanie lokat.

Teoretycznie najlepsza lokata to taka, która ma najwyższe oprocentowanie. Jednak ta sama liczba w ofercie może przekładać się na różny zysk. Przykładowo, stałe i zmienne odsetki w wysokości 5% oznaczają w praktyce coś innego. Oprocentowanie stałe nie zmienia się przez cały okres trwania umowy i jest naliczane w tej samej wysokości co pewien określony czas. Natomiast oprocentowanie zmienne może rosnąć zgodnie z warunkami umowy lub zmieniać się w zależności od czynników zewnętrznych – wysokości stóp procentowych. Warto sprawdzić, czy w ofercie nie podano najwyższego możliwego oprocentowania pod koniec oszczędzania, a w początkowych miesiącach będzie ono znacznie mniejsze. Najlepsze lokaty powinny mieć nie tylko wysokie oprocentowanie, ale również minimalizować ryzyko związane z oszczędzaniem – jak można przeczytać na serwisie bezpieczny-zysk.com.

Krok trzeci: sprawdzamy dodatkowe warunki

Wybrana przez nas lokata musi być opłacalna, dlatego jej obsługa nie może znacząco zmniejszać zysków z oszczędzania. Uwaga na oferty, w których trzeba założyć konto w danym banku, aby móc zdeponować pieniądze na lokacie. Wtedy bank pobiera prowizję za prowadzenie takiego rachunku i tę kwotę należy odjąć od spodziewanych zysków.

Istotną kwestią jest także to, jak instytucje oferujące lokaty bankowe traktują klienta w przypadku zerwania umowy: czy pozbawiają ich całego zysku, czy tylko części odsetek za okres pozostały do końca umowy. Jeśli nawet nie przewidujemy wcześniejszego wycofania pieniędzy, warto zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych wydatków.

Powiązana tematyka