Podstawowe produkty bankowe pomocne przy oszczędzaniu

Banki na całym świecie starają się konkurować między sobą i walczyć o klienta. Klient dla banku to wielka szansa na zwiększenie przychodów.inwestycje

Dlatego też banki starają się oferować coraz to nowsze produkty. Większa część tych produktów decyduje w dużym stopniu o sytuacji finansowej klientów. Zwykle produkty bankowe dotyczą dwóch podstawowych zależności między bankiem i klientem. Albo klient udostępnia do dyspozycji banku swoje środki, albo też bank udziela wsparcia finansowego potrzebującym tego klientom.

Nadmiar środków finansowych

Zwykle banki wykorzystują nadmiar środków finansowych przekazany im przez ich klientów. Klienci ci lokują swoje środki w banku, a bank może je dalej inwestować na rynku kapitałowym albo po prostu przeznaczać je na udzielanie kredytów klientom, którzy są w odmiennej sytuacji i potrzebują zaciągnąć kredyt. Ta pierwsza sytuacja to w istocie jedna z najpopularniejszych form inwestowania pieniędzy, czyli lokata. Oczywiście klient nie robi tego bezinteresownie. Za ulokowanie pieniędzy bank wypłaca swoistą premię – premią tą są odsetki. Generalnie lokaty to bardzo dobra forma oszczędzania pieniędzy. Jest to relatywnie mało ryzykowna forma, zapewniająca odsetki w ustalonej wysokości, dodatkowo nie wymaga specjalnych formalności. Poza tym warto wiedzieć, że bank wypłaca odsetki po okresie trwania lokaty. W tym samym momencie zwraca całą kwotę pieniędzy, jaką klient zdeponował w banku.

Wiedza klientów banków

Bardzo ważne jest to, że założenie lokaty w banku nie wymaga od klienta posiadania zaawansowanej wiedzy z dziedziny ekonomii. Wpływa to znacznie na popularność tej formy lokaty kapitału. Oczywiście lokaty bankowe nie są w stanie zapewnić klientowi tak wysokich zysków, jak akcje czy obligacje, ale są w 100% bezpieczne, więc zysk jest tu pewny. Warto także przed założeniem lokaty sprawdzić najlepsze lokaty 2016 .

W zależności od umowy, jaką się podpisało przy zakładaniu lokaty, niekiedy można ją zerwać i wcześniej wycofać swoje środki. Niestety wiele banków zabezpiecza się przed taką sytuacją i w takim przypadku trzeba się liczyć z utratą większej części odsetek, które zostały naliczone do dnia zerwania lokaty.

Powiązana tematyka