Plusy i minusy kredytów hipotecznych

W dzisiejszych czasach wielu rodzin nie stać za zakup mieszkania lub budowę domu i rozpoczęcie życia na swoim. Oszczędzanie na ten cel nie jest opłacalne, ponieważ nie wiadomo czy kiedykolwiek udałoby się nam uzbierać wystarczającą sumę pieniędzy. Dlatego dla wielu osób idealnym sposobem na posiadanie własnego lokum jest kredyt mieszkaniowy, który w znacznie szybszy i prostszy sposób umożliwia zrealizowanie tego marzenia. Jest to jednak poważne, długoterminowe zobowiązanie, które posiada zarówno wiele plusów jak i niestety minusów.konto oszczednosciowe

Główną korzyścią cechującą kredyty mieszkaniowe jest to, że dzięki nim nie trzeba latami odkładać pieniędzy na zakup własnych czterech kątów. Zaciągając kredyt hipoteczny można to zrobić w znacznie prostszy i szybszy sposób, który trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni. Ponadto jeśli starannie dobierzemy najlepszy kredyt hipoteczny, który będzie idealnie dopasowany do naszych warunków finansowych to jego miesięczna rata nie obciąży zbytnio naszego portfela i nie załamie naszej stabilności i płynności finansowej. Dodatkowo dobrze wybrany kredyt mieszkaniowy będzie łatwiejszy do spłacenia w przyszłości.

Kolejną zaletą charakteryzującą kredyt hipoteczny jest fakt, że jest to inwestycja długofalowa. Co prawda ceny nieruchomości znacznie się wahają, ale dobrze wiedzieć, że na mieszkaniach w większości przypadków się sporo zyskuje, a nie traci. Dlatego zakup mieszkania na kredyt można traktować jako inwestycję w przyszłość i zarabianie, a nie jako tylko zadłużanie się. Należy pamiętać, że posiadając mieszkanie zawsze mamy możliwość sprzedaży go lub wynajmu.

Kredyt mieszkaniowy, jak każdy produkt finansowy, posiada niestety także wady. Do najważniejszej z nich należy uzależnienie się na długi okres czasu od jednego konkretnego banku. Kolejnym minusem są wysokie wymagania i skomplikowane formalności, których trzeba dopełnić, aby mieć szansę na otrzymanie kredytu. Wszystkie dokumenty trzeba starannie kompletować i pilnować się, aby nie popełnić żadnego błędu, ponieważ wtedy okres czekania na decyzje banku może się znacznie wydłużyć. Ponadto następną wadą mamy do czynienia jeśli decydujemy się na kredyt hipoteczny w obcej walucie. Musimy się bowiem wtedy liczyć z ryzykiem wystąpienia wahań kursowych, które mogą okazać się dla nas bardzo niekorzystne.

Kredyty hipoteczne obciążają domowy budżet zazwyczaj przez około 20 – 30 lat, dlatego decyzja o ich zaciągnięciu nie powinna być podjęta pod wpływem impulsu, ale powinna być kilka razy dobrze przemyślana. Należy dokładnie przeanalizować ranking kredytów hipotecznych luty 2015 czy zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego jest w naszym przypadku dobrym wyjściem i czy nie przewidujemy problemu z jego spłatą. Należy bowiem pamiętać, że kredyt hipoteczny może być dla wielu osób świetną inwestycją w przyszłość, na której dużo zarobią, a dla innych może być poważnym problemem towarzyszącym im przez naprawdę długi okres czasu.

Powiązana tematyka