Od czego zależy zysk z lokat bankowych?

Patrząc na ranking lokat widzimy, że banki prześcigają się w zachęcaniu klientów do skorzystania z oferty, posługując się takimi hasłami jak wyjątkowa opłacalność czy najwyższe na rynku oprocentowanie lokat. Wykonując porównanie lokat i obliczając zysk z lokaty, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki.stopy procentowe

Poziom inflacji

Zjawisko inflacji to inaczej obniżanie się wartości pieniądza na skutek wzrostu cen. Oznacza to, że przechowując te same pieniądze w domu przez rok i nie korzystając z nich, stracimy na takim działaniu tyle, ile wynosi wskaźnik rocznej inflacji. Średnio będzie to około 3% w skali roku. Po tym czasie będziemy mogli kupić mniej za tę samą kwotę.

Wybierając lokaty bankowe trzeba także uwzględnić poziom inflacji i odjąć jej wielkość od oprocentowania lokaty. Jeśli bank oferuje nam 5,5%, faktycznie zarobimy na lokacie tylko 2,5%, jeżeli inflacja wynosi 3%.

Próba obejścia podatku Belki

Od odsetek z oszczędzania zapłacimy 19% tzw. podatku Belki. Jednak ta kwota jet naliczana dopiero od pewnej sumy. Aby zyskać więcej na oszczędzaniu, najlepsze lokaty do tego celu to produkty jednodniowe. Odsetki są w nich naliczane każdego dnia i w rezultacie okazują się tak małe, że nie obejmuje ich podatek Belki. Dodatkowo, te odsetki możemy od razu inwestować w wybrany przez siebie sposób.

Zapoznajemy się z pojęciem kapitalizacji

Kapitalizacja odsetek to nic innego jak aktualizowanie zysku z lokaty co pewien określony czas. Lokaty mogą być kapitalizowane co rok, kwartał, pół roku, miesiąc, a nawet codziennie. Im częściej, tym lepiej dla klienta, bo zyskuje dodatkowe pieniądze właśnie z odsetek, które można dodać na przykład do kwoty dotychczasowej lokaty. A przeglądając ranking lokat dostępny na http://oszczednoscionline.pl dowiemy się, który bank oferuje najdogodniejsze oprocentowania tej formy oszczędzania.

Najmniej korzystna sytuacja występuje, gdy kapitalizacja odsetek jest dokonywana dopiero pod koniec trwania umowy. W sytuacji wcześniejszego zerwania lokaty możemy zostać całkowicie pozbawieni zysków.

Należy pamiętać, że najlepsza lokata to pojęcie względne, w zależności od rodzaju klienta. Dla osoby, która dużo inwestuje, korzystne będą lokaty krótkoterminowe, albo rozbicie wkładu na kilka lokat, by nie stracić na wyjęciu pieniędzy przed zakończeniem umowy. Dla klienta, który potrzebuje jedynie przechować część oszczędności, by ich zbyt szybko nie wydać, najkorzystniejsza będzie lokata długoterminowa, z wyższym oprocentowaniem.

Powiązana tematyka