Najlepsza lokata w 2015 roku – analiza rynku

Kiedy szukamy jakiegokolwiek produktu, przede wszystkim zaś bankowego, najczęściej zależy nam na tym, by był możliwie najbardziej atrakcyjny, korzystny finansowo i po prostu najlepszy. Nie inaczej jest w przypadku lokat bankowych, których w ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się bardzo dużo. Wybór spośród nich takiej, która będzie najlepsza, wymaga często sięgnięcia w ranking lokat lub poradzenia się specjalisty.konta oszczędnościowe

Rok 2015 rokiem odsetek

O ile tendencje z ubiegłych lat wskazują, że klienci najchętniej wybierali oferty z lokatami, które gwarantowały szybkie, choć niewielkie zyski (w systemie lokat krótkoterminowych), o tyle rok 2015 jest już zupełnie inny. Pierwszy kwartał pokazał wyraźnie, że Polacy od częstych zysków cenią sobie przede wszystkim wyższe zarobki. A te nieodłącznie wiążą się z odsetkami, na które wpływa oprocentowanie lokat. Co ciekawe, nie zawsze jego najwyższy poziom gwarantuje największe zyski. Wielki wpływ na uzyskiwane dochody mają bowiem różnego rodzaju prowizje i opłaty pobierane przez banki. Licząc na spore zarobki, przynajmniej w skali roku, warto więc sięgnąć po taką lokatę, która będzie miała oprocentowanie raczej w środku widełek (około 3-4%), a przy tym zakładana będzie na przynajmniej rok. Dlaczego?

Dłuższy czas to większe zarobki

Zasada działania lokaty jest prosta: bank pobiera od nas pieniądze, obraca nimi jak własnymi i za to „wypożyczenie” naszej gotówki wypłaca nam odsetki. Oczywistym jest, że im dłużej trwa takie zarządzanie naszym funduszem, tym więcej zarabia bank i tym więcej może nam przekazać odsetek. Dlatego jeśli liczymy na spory zysk z lokat, musimy pamiętać o spełnieniu podstawowego warunku: wybieraniu opcji długoterminowych. Tylko one są gwarancją wysokich zysków (a na pewno wyższych, niż w przypadku lokat krótkoterminowych, które trwają od kilku dni do kilku miesięcy).

Co w kolejnych kwartałach?

Przewidywania specjalistów są raczej jednoznaczne i mało zaskakujące. Nic nie wskazuje na to, aby dotychczasowa tendencja miała się odwrócić, a lokata długoterminowa straciła swoich zwolenników według serwisu bezpieczny-zysk.com. Większość graczy, którzy zakładali konta lokatowe już w tamtym roku, zmieniła w 2015 swoja strategię, decydując się właśnie na opcję długoterminową. Także nowi klienci o wiele chętniej sięgają po taką lokatę, jako pewne i sprawdzone źródło pasywnych zarobków, które można uzyskiwać już przy minimalnym wkładzie własnym.

Powiązana tematyka