Na co zwrócić uwagę zakładając lokatę?

Na każdej ulicy w środku miasta możemy znaleźć przynajmniej jeden oddział banku, w którym założymy konto oszczędnościowe, zaciągniemy pożyczkę czy założymy lokatę bankową. Choć banki chętnie przyjmują nowych klientów, a wręcz walczą o nich na każdym kroku to my jako konsumenci musimy bacznie obserwować te oferty pod lupą.ranking lokat

Pragnienie wzbogacenia się istnieje w większości osób, a niemniej chętnie oszczędzamy pieniądze. Szczególnie gdy dojdziemy do dojrzałości finansowej, w której naszym celem jest bardziej zabezpieczenie przyszłości niż zarabianie pieniędzy na chwilę obecną, będziemy interesowali się takimi ofertami jak lokaty bankowe, które dają gwarancję depozytu oraz zapewniają nam całkiem rozsądne oprocentowanie.

Zakładając lokatę bankową powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania, które powie nam jak wiele na lokacie będziemy mogli zarobić. Oczywiście im wyższe będzie oprocentowanie lokaty, tym większymi zyskami będziemy mogli chwalić się na zakończenie umowy. Oferty banków różnią się dlatego warto spoglądać na ranking lokat bankowych, który może błyskawicznie wskazać nam lokatę z największym oprocentowaniem.

Jeżeli zależy nam na czasie trwania lokaty to musimy rozgraniczyć je na krótko i długoterminowe – niektóre oferty banków dotyczą współpracy tylko kilkutygodniowej, inne nawet wieloletniej. Trzeba pamiętać o tym, że najczęściej nie mamy możliwości wypłacenia pieniędzy z lokaty przed czasem, dlatego powinniśmy starannie zastanowić się nad długością podpisywanej umowy.

Sprawdźmy również czy w przypadku przedwczesnego zakończenia umowy bank potrąci nam odsetki czy też nie.

Choć założenie lokaty bankowej nie jest trudne, to jednak nie będziemy mogli skorzystać ze wszystkich ofert jakie posiadają banki. Niektóre z lokat posiadają pewne minimum „startowe”, które definiuje najniższy możliwy depozyt. Dla bardziej atrakcyjny lokat, które zapewniają wyższe zyski, dzięki między innymi wyższemu oprocentowaniu, musimy liczyć się z tym, że minimum depozytu będzie wynosiło przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych. To niestety bolesne, ale pokazuje, że prawdziwie pieniądze możemy zarabiać tylko…mając pieniądze. Im więcej pieniędzy powierzymy na rzecz banku, tym więcej benefitów możemy oczekiwać w zamian.

Warto dokładnie przejrzeć umowę, a także spojrzeć na polskabankowosc.com.pl/ranking-lokat-bankowych i wspomniany wcześniej ranking lokat bankowych – jest ich tak dużo, że praktycznie zawsze będziemy mogli znaleźć coś lepszego, niż zaoferowano nam wcześniej. Można również skorzystać z pomocy doradców finansowych, którzy nierzadko kompletnie za darmo dobiorą nam lokatę bankową skrojoną na naszą miarę.

Powiązana tematyka