Lokaty o zmiennym oprocentowaniu

Zapewne szukając najlepszej lokaty na rynku, trafiałeś nierzadko na te, o zmiennym oprocentowaniu. Jeśli zamierzasz się na takową zdecydować warto wiedzieć, czym one są. I czy tak naprawdę warto się nimi interesować. Po pierwsze, na takich lokatach można zarobić dużo więcej niż na lokatach stało-procentowych, czyli tych, które najczęściej spotykamy w ofertach banków.shutterstock_146921186

Niestety to, czy uda nam się zarobić na lokacie o zmiennym oprocentowaniu, w żadnym stopniu nie zależy od nas. Wpływa na to ma przede wszystkim kurs złotego. Im nasza waluta jest silniejsza, tym nasz zysk jest większy. Z kursami walut jest jednak jeden zasadniczy problem, zmieniają się one bardzo gwałtownie i dla osoby niewtajemniczonej dzieje się tą po prostu bez powodu. Taka sytuacja miała miejsce w momencie silnego umocnienia się franka szwajcarskiego. Bardzo ważne jest również to, że ilość zarobionych przez nas pieniędzy zależy przede wszystkim od tego, jakie średnie oprocentowanie uzyskamy w czasie trwania całej lokaty. Warto dodać, że na polskim rynku godne uwagi są jedynie lokaty długoterminowe, w przedziale od trzech do dziesięciu lat. Krótsze, na przykład kwartalne są po prostu słabe. Niektóre banki oferują wyższe oprocentowanie na zwykłych kontach osobistych. To również jest ciekawy pomysł na oddzielny artykuł, można też zarabiać, mając po prostu środki na swoim koncie w banku. Aktualnie to Eurobank posiada najciekawszą ofertę, której oprocentowanie wynosi 2, 95%. Trwa ona jednak trzy lata, w momencie wcześniejszego zerwania umowy stracimy wszystkie wypracowane przez nasz kapitał odsetki. Dodatkowo minimalna kwota, jaką musimy wpłacić, wynosi dziesięć tysięcy złotych.

Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zamrożenie tak dużych środków pieniężnych na trzecią część dekady, prawda? Pamiętajmy też, że w przypadku spadku oprocentowania możemy bardzo dużo stracić. Lepszym rozwiązaniem może się okazać jednak zainwestowanie tych pieniędzy w lokatę bankową o stałym oprocentowaniu, ponieważ jest dużo bezpieczniejsza. Podsumowując, lokaty bankowe czerwiec 2017 o zmiennym oprocentowaniu pozwalają w dłuższym czasie zarobić sporą ilość pieniędzy. Wiąże się z nimi jednak dość duże ryzyko, spowodowane zawirowaniami na światowych rynkach walutowych, od których zależy czy uda nam się cokolwiek zyskać, czy przez trzy lata nasze pieniądze będą niepotrzebnie zamrożone.

Powiązana tematyka