Lokata z punktu widzenia przeciętnego klienta

Przeciętny człowiek, pomimo coraz większych możliwości szybkiego zdobycia wiedzy z różnych dziedzin, ma raczej niewielkie pojęcie o bankowości. Nie interesują go tajniki ekonomii, podejmowania decyzji biznesowych ani, powiedzmy szczerze matematyka. A bez choćby podstawowej wiedzy dotyczącej lokat bankowych, trudno o sukces finansowy.oprocentowanie lokat bankowych

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie swoich finansów człowiek kieruje się czymś, co można nazwać intuicją, wspieraną, przez to, co wydaje mu się, że zachodzi w świecie. Chcąc pomnożyć swoje oszczędności bierze pod uwagę głównie wiedzę zdobytą w reklamach, te zaś, w odniesieniu do deponowania środków finansowych, promują pewien typ oszczędzania, czyli lokaty bankowe. Człowiek taki zakłada, że w takiej reklamie pokazywane są najlepsze lokaty i kusi go perspektywa pomnożenia kapitału. Aby jeszcze upewnić się, co do słuszności swojej decyzji, co sprytniejsi sprawdzają w internecie jakiś ranking lokat, w którym porównywane jest najczęściej oprocentowanie lokat. Czasem nawet przeczyta bardziej wyczerpujące porównanie lokat, i podejmuje ostateczną decyzję o oddaniu swoich oszczędności bankowi.

Zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego

Mało, kto jednak potrafi świadomie ocenić, czym rzeczywiście jest zamrożenie pieniędzy na lokacie i czy korzyści z tego płynące są rzeczywiście takiego stopnia, jak przedstawia się to w mainstreamowych mediach. Nie posiadając rzetelnej wiedzy odnośnie tego, czym jest lokata, człowiek taki może wpędzić się w kłopoty finansowe. Dodatkowym źródłem problemów jest często nieumiejętność czytania podpisywanych umów lub ich ignorowanie. Dotyczy to szczególnie umów na lokaty zawieranych u pośredników finansowych, choć nie stanowi to reguły.

Jeśli pochopnie podejmiemy decyzję o założeniu lokaty, możemy sporo stracić. Część ofert, nawet tych ocenionych, jako najlepsze lokaty, zawierana jest na bardzo rygorystycznych warunkach, niepozwalających nam ruszyć włożonych na nie środków, bez utraty nawet części kapitału. Istotny jest też czas, na jaki zgadzamy się oddać bankowi nasze pieniądze. Mamy tutaj na stronie szeroki wybór: lokaty jednodniowe, kilkudniowe, miesięczne, kwartalne, roczne i kilkuletnie.

Ostatecznie, zysk zależy od długości trwania lokaty, oprocentowania i czynników je modulujących oraz od włożonego kapitału i regulaminu, na jaki zgadzamy się zakładając lokatę. Zanim, więc zdecydujemy się na ten typ oszczędzania, dokładnie policzmy, czy nasz profit z podpisanej umowy, choć nieznacznie przekroczy spadek wartości nabywczej pieniądza i czy po zakończeniu trwania lokaty będziemy mogli kupić za nie więcej niż przedtem?

Powiązana tematyka