Kredyt pod hipotekę a wiek

Zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny często jest decyzją na całe życie. Zaciągając kredy na przykład w wieku 30 lat możemy się spodziewać, że dopiero około sześćdziesiąte piąte urodziny będziemy obchodzić bez piętna wiszących nad nami spłat rat kredytowych. Jest to więc bardzo długi czas, praktycznie większość naszego dorosłego życia. depozyty terminowe

Wobec tego powstaje pytanie podczas zastanowienia nad decyzją o kredycie pod hipotekę, czy będziemy żyli tak długo, aby spłacić zadłużenie? Coraz większy stres, pęd życia i gonitwa za pieniądzem sprawia, że coraz więcej ludzi umiera na choroby związane z sercem czy układem krążenia. Ceną za wysokie zarobki nieraz są różne choroby, na które zapadają coraz to młodsze osoby. Zdarza się bowiem, że nawet wśród kilkunastolatków i osób, które na ogół przyporządkowujemy do kategorii 20+ częstą przyczyną zgonów są zawały i wylewy.

Najlepszy kredyt hipoteczny może być znacznym utrudnieniem nie tylko w przypadku śmierci jednego z kredytobiorców ( najczęściej kredytobiorcami jest małżeństwo, bo zwiększa to zdolność kredytową), ale również w sytuacji, kiedy jedna z osób zaciągających kredyt zachoruje w takim stopniu, że wymaga bardzo intensywnej opieki lub drogiego leczenia. Wtedy również może zadłużonej rodzinie może zabraknąć pieniędzy na terminowe spłacanie często niemałych rat. Mimo to wiele osób jest zmuszonych do decyzji odnośnie zaciągnięcia kredytu.

Ryzyko, że kredyty hipoteczne, które udzielają banki po zapoznaniu się z sytuacją majątkową klientów, nie zostaną spłacone rośnie wraz z wiekiem kredytobiorców. W związku z tym instytucje finansowe często podejmują negatywne opinie kredytowe wobec osób, które skończyły na przykład czterdziesty rok życia. Jest to nawet uzasadnione, ponieważ biorąc kredyt hipoteczny w wieku 40 lat moglibyśmy go spłacić dopiero w wieku lat siedemdziesięciu lub więcej(zależnie od kwoty zaciągniętego zobowiązania), a uwzględniając średni czas życia Polaków nie byłoby to możliwe. Nic dziwnego, że banki zabezpieczają się przed takimi niepewnymi dla nich klientami.

Powiązana tematyka