Kredyt hipoteczny krok po kroku

Zazwyczaj decydując się na kupno nieruchomości nie mamy tylu oszczędności, aby pozwolić sobie na sfinalizowanie transakcji bez zaciągnięcia kredytu w banku. Cała procedura wymaga nieco czasu, a ponadto jako klienci musimy spełniać określone przez instytucję wymagania.

Zdolność kredytowa

Oczywiście najczęściej zaczynamy poszukiwania od znalezienia najlepszej oferty na rynku. W tym celu przeglądamy ranking kredytów hipotecznych, prosimy o radę znajomych lub członków rodziny, którzy już spłacają takie zobowiązanie, albo spotykamy się z doradcą finansowym. Niezależnie od obranej metody bank z całą pewnością zbada naszą zdolność kredytową, aby zweryfikować, czy będziemy w stanie terminowo spłacić zaciągniętą pożyczkę. W tym celu będziemy musieli dostarczyć zaświadczenie, że osiągamy stały dochód (np. na podstawie umowy o pracę). Ponadto bank sprawdzi, czy spłacamy już inne zobowiązania, czy mamy debet na rachunku osobistym, albo karcie kredytowej, dlatego lepiej tego typu pożyczki zamknąć jeszcze przed rozmową z przedstawicielem banku. Następny krok to znalezienie nieruchomości w cenie, która nie przewyższa naszej zdolności kredytowej – kredyt mieszkaniowy na określoną w umowie sumę musi być wystarczający na sfinansowanie zakupu.

Kredyty hipoteczne – jak znaleźć najlepszy

Ze względu na to, że kredyty mieszkaniowe znajdują się w ofercie każdego niemal banku, warto poszukać najbardziej korzystnej oferty. Zwróćmy więc uwagę jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania propozycji, które bierzemy pod uwagę. Na koszt całkowity zobowiązania wpływ mają również prowizja naliczana przez instytucję kredytującą, konieczność wykupienia produktów dodatkowych, a także opłaty związane z założeniem hipoteki. Ze względu na to, że taką pożyczkę spłacać będziemy przez wiele lat, warto poświęcić nieco czasu na porównanie poszczególnych ofert. Najlepszy kredyt hipoteczny styczeń 2016 to ten, który będziemy w stanie spłacić bez większego problemu i znacznego narażenia domowego budżetu, dlatego zanim podpiszemy umowę z konkretnym bankiem należy taką decyzję gruntownie przemyśleć.

Powiązana tematyka