Jak wybrać najlepsze lokaty bankowe?

Depozyty bankowe zwane najczęściej lokatami to najczęściej wybierany produkt oszczędnościowy przez Polaków. Skąd takie zaufanie do banków i oferowanych przez nie lokat? Najprawdopodobniej chodzi o bezpieczeństwo takiej lokaty oraz łatwość w jej założeniu. Czy aby na pewno pieniądze są bezpieczne w banku skoro tyle się mówi o potencjalnych bankructwach banków na całym świecie? W Polsce od wielu lat nie mieliśmy do czynienia z upadłością banku, a nawet gdyby ona nastąpiła to nasze pieniądze na lokacie i tak będą bezpieczne.

Środki zdeponowane w bankach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny to kwoty będącej równowartością 100 tysięcy euro. A więc jeśli trzymamy w banku taką lub niższą kwotę to nawet w przypadku upadłości otrzymamy z powrotem naszej pieniądze. Drugi element odpowiedzialny za bezpieczeństwo jakie dają lokaty to pewność, że oprócz zwrotu włożonych pieniędzy otrzymamy także zysk, który choć niewielki w porównaniu z potencjalnymi zyskami z instytucji to jednak jest zyskiem pewnym, co dla wielu oszczędzających i inwestorów jest istotną cechą lokaty.

Lokata jest również bardzo prosta do założenia. Można ją otworzyć w każdej placówce bankowej albo przez internet jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej. Nie wymaga dodatkowej wiedzy i jest prosta w założeniu, czyli spełnia te cechy, które interesują osobę nie posiadającą wiedzy w zakresie finansów, aby porywać się na poważne i ryzykowne inwestycje. Choć zysk oferowany przez banki jest niewielki to można go zoptymalizować szukając na rynku najwyższego oprocentowania. Najlepsze lokaty mogą dać nam zysk o 1-2% wyższy niż przeciętna lokata dostępna na rynku.

Najlepsze lokaty znajdziemy korzystając z porównania lokat. Ranking lokat jest regularnie publikowany na wielu portalach branżowych oraz niezależnych blogach i stronach poruszających tematykę finansów osobistych. Wykorzystując odpowiednio ranking lokat można znaleźć ofertę nie tylko bezpieczną, ale również zyskowną. W części przypadków będziemy musieli wybrać się do placówki banku aby skorzystać z takiej okazji, ale możliwe jest również znalezienie dobrej oferty, z której można skorzystać w pełni przez internet bez konieczności wychodzenia z domu. Dla wielu osób wygoda zakładania lokaty może się okazać ważniejsza niż możliwość uzyskania nieco wyższego oprocentowania, ale tak czy inaczej korzystając z odpowiednich porównań można znaleźć ofertę, która spełni przynajmniej większość naszych wymagań, jeśli nie wszystkie.

Powiązana tematyka