Jak należy amortyzować zakup firmowego laptopa?

Amortyzacja środków trwałych jest pojęciem bardzo tajemniczym, do którego wielu młodych, początkujących przedsiębiorców nie chce podchodzić. Co prawda zbyt często jednoosobowa firma nie zetknie się z tym określeniem, jednak warto znać chociaż podstawowe informacje, aby nie dojść do sytuacji, w której źle rozliczymy zakupiony sprzęt.konsolidacja kredytow

Sprawę amortyzacji środków trwałych opisują dwie ustawy:

  1. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
  2. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851)

Obie te ustawy wskazują zarówno sposób amortyzacji, jak i środki trwałe, które należy amortyzować. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju budowle, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne przedmioty, które będą używane na potrzeby firmy dłużej niż jeden rok.

W tym momencie dochodzimy do kwestii wspomnianego w tytule laptopa – jest on w końcu urządzeniem i planujemy z niego korzystać przez jak najdłuższy czasu, czyli rok na pewno będzie nam służył. Niekoniecznie jednak będziemy musieli go amortyzować jednym z dwóch sposobów – liniowym bądź degresywnym – ale możemy go zamortyzować jako jednorazowy odpis o wartości 100% kosztu nabycia! Wszystko zależy od tego, ile nas komputer kosztował. Jeśli był to koszt równy lub mniejszy niż 3500 zł to śmiało możemy zamortyzować go jednorazowo. Warto tutaj jednak zwrócić jeszcze uwagę na to, że kwota 3500 zł to kwota netto dla płatników VAT. Jeśli ktoś zrezygnował z opłacania tego podatku, to musi się liczyć z tym, że cały koszt brutto nowego laptopa nie może przekroczyć wspomnianych 3500zł.

Oczywiście jeśli tylko mamy ochotę, możemy wybrać inną metodę amortyzacji, generując regularne koszty. Tutaj jednak musimy pamiętać o odpowiednim dobraniu metody oraz stawki amortyzacji, aby w przypadku kontroli nie pojawiły się żadne nieporozumienia.

Polecamy serwis Polskabankowosc.com.pl – porównaj oferty produktów bankowych – tutaj znajdziesz zawsze najświeższe informacje o finansach i ekonomii.

Powiązana tematyka