Istotne parametry każdej lokaty

Dla każdego inwestora najważniejsze jest, by wybrany przez niego produkt oszczędnościowy przynosił jak największe zyski przy jak najmniejszym ryzyku. Najlepsza lokata jest w stanie zagwarantować zarówno pewny zysk, jak i bezpieczeństwo kapitału, jednak, aby spośród ofert dostępnych a rynku wybrać tą najbardziej dochodową, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, które decydują o opłacalności depozytów oszczędnościowych.oszczednosci

Długość umowy

Analizując ranking najlepszych lokat styczeń 2015 dostępnych na rynku warto zastanowić się nad długością trwania umowy depozytowej. Wiadomym jest, że pod względem oprocentowań korzystniej wypadają produkty długoterminowe, jednak mechanizm działania depozytów terminowych zakłada zamrożenie wpłaconego kapitału na cały okres trwania umowy, zatem im dłużej będziemy lokować nasze środki na depozycie, tym dłużej będziemy pozbawieni dostępu do nich. Przedterminowe zerwanie lokaty pozbawi nas odsetek, a być może zostaniemy także obciążeni dodatkowymi kosztami umownymi.

Oprocentowanie

Czynnikiem, który ma decydujące znaczenie w kwestii naszych zysków z depozytu oszczędnościowego jest oprocentowanie. Im jest ono wyższe tym oczywiście lepiej, jednak pamiętać należy o tym, że czym innym jest oprocentowanie nominalne podawane przez banki w folderach reklamowych, a czym innym oprocentowanie lokat rzeczywiste, które uwzględnia 19% podatek dochodowy i o tyle zmniejsza rzeczywiste dochody z produktu oszczędnościowego.

Kapitalizacja odsetek

Kolejną ważną w kontekście zysków cechą produktów oszczędnościowych jest częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej odsetki dopisywane są do depozytu, tym szybciej się on powiększa i kolejne oprocentowania liczone są od wyższych kwot zwiększając odsetki i zysk. Ważne jest więc, by najlepsze lokaty posiadały jak najczęstszą kapitalizację, która wraz z odpowiednio wysokim oprocentowaniem pozwoli zarabiać na zgromadzonych oszczędnościach więcej.

Powiązana tematyka