Do kogo skierowana jest oferta kont oszczędnościowych?

Konto oszczędnościowe to oferta produktu bankowego, który łączy w sobie cechy, które pozwalają na skuteczne a do tego elastyczne gromadzenie środków. Obecnie na rynku można spotkać bogatą i zróżnicowaną ofertę rachunków tego typu. Jak zatem wybrać ten najlepszy?lokaty bankowe

Rachunek oszczędnościowy, czyli jaki?

Jeżeli nie chcesz zakopywać pieniędzy w słoiku za przysłowiową szopą i jednocześnie nie wyobrażasz sobie, że nie masz do nich dostępu po oddaniu do banku na okres kilku miesięcy to konto oszczędnościowe jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu produktowi możliwe jest skuteczne nierzadko stosunkowo wysoko oprocentowane gromadzenie środków z możliwością stałego i dowolnego zarządzania swoimi środkami. Rachunek oszczędnościowy jest, zatem swoistym połączeniem lokaty oraz tradycyjnego rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego. Korzyści płynące z takiej formy lokowania środków są więc oczywiste. Dobrze jest jednak właściwe rozeznać rynek bankowy, by wiedzieć, który produkt jest w danej chwili najlepszy.

Konto kontu nie równe

Szukając np. przez ten blog najlepszego rachunku oszczędnościowego dobrze jest być przygotowanym. Należy mieć, chociaż minimalną wiedzą na temat tego, czym jest oprocentowanie, jak wygląda ogólna, średnia stopa procentowa oraz, jak kształtuje się rynek kont oszczędnościowych pod względem opłat za jego prowadzenie.

Każdy rachunek oszczędnościowy jest z reguły subkontem rachunku głównego. Jego funkcje są nieco odmienne od tego, co oferuje tradycyjny rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy. Co za tym idzie, większość banków oferując założenie konta oszczędnościowego jednocześnie, niejako w pakiecie wymusza założenie konta podstawowego. Tym samy, podpisując umowę na prowadzenie jednego rachunku otrzymuje dwa rachunki często z kartą debetową do jednego z nich wraz z możliwością założenia karty kredytowej oraz innych promocyjnych z nazwy produktów. Należy być ostrożnym i uważnym. Nie każda oferta promocyjna jest tak atrakcyjna, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Choć oprocentowanie to jeden z główny, jeżeli nie najważniejszy element rachunku oszczędnościowego to nie może być to jedyna cecha tego produktu, która będzie podstawą wyboru tego a nie innego konta. Sama wysokość naliczanych odsetek z oczywistych względów ma znaczenie ale trzeba dokładnie przyjrzeć się warunkom, które muszą być spełnione by takie a nie inne oprocentowanie było aktywne na danym koncie. Często jest, bowiem tak, że wysokie i kuszące oprocentowanie to tylko ograniczona w czasie promocja. Po zakończeniu której konto traci swoją atrakcyjność.

Powiązana tematyka