Czy lokata ma obecnie sens?

Załóżmy przykładowo, że mamy małą kwotę oszczędności w wysokości kilku tysięcy złotych lub nawet mniejszą. Czy w takim wypadku sensowne jest uruchamianie lokaty, która będzie miała w najlepszym przypadku oprocentowanie w wysokości 3-4% i przyniesie znikomy zysk?konto oszczednosciowe

Psychika człowieka w oszczędzaniu

Lokata z małym wkładem pieniężnym nie wypracuje dla nas zbyt dużego zysku. W skali roku będzie to kilka, może kilkanaście złotych, bez których na pewno moglibyśmy się obejść. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy dla osób zakładających lokaty z małym wkładem pieniężnym, ważny jest zysk, czy może bezpieczeństwo ich środków finansowych?

Lokata sama w sobie wymusza na nas oszczędzanie. Nie pójdziemy do sklepu i nie wydamy naszych oszczędności, ponieważ świadomie powierzyliśmy je bankowi. Nawet jeśli nie zarabiamy wiele to jest to dla nas zabezpieczenie naszych pieniędzy. Gdybyśmy składali gotówkę do przysłowiowej skarpety, to najprawdopodobniej prędzej czy później pokusa zakupów zwyciężyłaby i oszczędności zostałyby wydane.

Oprocentowany rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy

Banki oferują swoim klientom założenie rachunku rozliczeniowo – oszczędnościowego, który często jest oprocentowany podobnie jak lokata lub nawet znacznie lepiej. Warto zastanowić się nad takim produktem bankowym, o ile mamy silną wolę. Środki pieniężne z rachunku rozliczeniowo – oszczędnościowego możemy zawsze wypłacić, co wielu klientów będzie na pewno kusić i dla takich osób które nie mają silnej woli, lepszym rozwiązaniem będzie lokata, ponieważ na lokacie w razie wypłacenia środków stracimy wszystkie zgromadzone dotychczas odsetki.

Podsumowanie

Oszczędzanie w dzisiejszych czasach nie jest wcale łatwe. Mamy coraz więcej wydatków i potrzeb, które staramy się za wszelką cenę zaspokoić. Z każdej strony jesteśmy kuszeni nowymi produktami, usługami, które w rzeczywistości nie zawsze są nam potrzebne. Dobrze jeżeli potrafimy świadomie wybierać i decydować o tym co dla nas jest najlepsze.

Warto oszczędzać, ponieważ przyszłość jest niepewna, róbmy to jednak z głową. Nawet mała suma pieniędzy na lokacie będzie stopniowo wzrastać. Jeżeli będziemy co jakiś czas dodatkowo odkładać kilka-kilkanaście złotych miesięcznie, to w przyszłości możemy osiągnąć bardzo ciekawą sumę pieniędzy. Czasami takie dodatkowe oszczędności mogą uratować budżet domowy nawet w najcięższej, nieprzewidzianej sytuacji.

Powiązana tematyka